MŮŽETE PRODAT VLASTNÍ PODÍL NA NEMOVITOSTI OSTATNÍM VLASTNÍKŮM ZA JEJICH ZÁDY?

Spoluvlastnictví je v naší praxi poměrně velmi častá záležitost a nejčastěji se spoluvlastníky s několika dalšími lidmi můžete stát například v rámci dědictví. Ne se všemi však vždy vycházíte dobře, vy máte záměr například nemovitost co nejrychleji prodat, další spoluvlastník by tam chtěl spokojeně žít, ale nemá na vyplacení ostatních a třetí majitel by ji rád pronajímal.

Přemýšleli jste již také o společné správě, ale jeden by rád rekonstruoval, neboť nemovitost již úplně neodpovídá současným standardům kvalitního bydlení, ale druhý z majitelů nemá na takové úpravy peníze.

Jaké máte možnosti a proč se snažím v praxi vystupovat jako takový mediátor?

Vztahy plné emocí a otevřených ran nabádají majitele k ráznému řešení. Co s tím? Já to prostě prodám! Ať si někdo moji třetinu koupí!

Pokud ostatní s prodejem nesouhlasí, můžete takovou věc jim za zády vůbec udělat?

Odpověď zní: Pokud uplynula lhůta 6 měsíců od vyřešení dědictví, tak ano. Dříve ne.

Datem 1.7.2020 nám vešel v platnost zákon, který umožňuje prodat svůj podíl na nemovitosti třetí osobě, aniž by o tom spoluvlastník věděl. Bohužel, toto vzniklo proto, aby se urychlil proces prodejů bytových jednotek tam, kde jsou členů SVJ stovky a dříve se muselo oslovit každého z nich, zda nemá o byt zájem.

Tedy, můžete svůj podíl na nemovitosti zcizit (nejedná se o krádež, ale o právní termín ve smyslu vzdát se vlastnického práva, prodat, vyměnit, převést právo užívání atd.), ale proč vám nemohu toto řešení doporučit?

Mnoho majitelů se domnívá, že např. třetinový podíl či poloviční, znamená v prodeji tržní cena nemovitosti děleno třemi, resp. dvěmi. Ale to je největší omyl. Obchod s nemovitostmi je o emocích a penězích. To, co jste ochotni zaplatit např. za nemovitost, která je pro vás tzv. zvláštní oblibou a tedy sáhnete i do kapsy hlouběji, abyste ji získali, naopak vlastnit nemovitost s dalšími cizími lidmi, kteří nemusí mít s vámi společnou řeč, to pro vás může být noční můrou nebo nepříjemným prodělkem. A za to tedy bude kupující požadovat zcela jistě velmi poníženou cenu, jako bolestné za ty všechny starosti.

Můžete v tu chvíli pomýšlet na pomstu ostatním spoluvlastníkům, ale zkušený makléř by vám měl vaše emoce zchladit částkami, které ukazoval vždy Vladimír Čech v pořadu Chcete být milionářem.

Ukázat názorně, kolik mít můžete, pokud se nemovitost prodá jako celek a vy získáte váš podíl a poté částku, kterou byste získali nyní za prodej vašeho podílu.

Proč se snažím jako mediátor komunikovat mezi spoluvlastníky a tím vydělat všem majitelům co nejvíce peněz?

A jaké máme ze zákona možnosti?

Pokračování v dalším díle Ze života makléře.

Řešíte něco podobného a chcete se poradit? Můžete se mi zcela nezávazně ozvat, ráda pomohu.

Jana

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *